kurs na agenta celnego - opinie uczestników

Tu możesz dowiedzieć się na czym polega praca w zawodzie Agenta celnego

kurs na agenta celnego - opinie uczestników

Postprzez Duszka » 18.10.2009 00:21:01

każdy przyszły agent celny zanim zdobędzie uprawnienia staje przed trudnym wyborem jaki wybrać kurs gdzie i czy w ogóle decydować się na kurs... ja tez sobie je zadawałam... tylko ze nie bardzo było gdzie poczytać na ten temat i kogo podpytać... :?
dlatego w tym miejscu możemy troszkę poplotkować o firmach które je organizują... i pomóc w wyborze firmy organizującej takie kursy osóbką które właśnie poszukują opinii na ten temat
ja byłam na kursie rok temu i miałam 100km do przebycia co weekend ale były i osoby które miały 5 razy dalej niż ja...

tak szczerze mówiąc to za wielkiego wyboru nie było i chyba teraz też tak jest tym bardziej że co nie które ceny są kosmiczne... w końcu zdecydowałam się zupełnie na biegu i na wariackich papierach na ten który był organizowany najbliżej i miał normalną cenę PCDKD no może nie byłam tak suuuper mocno zadowolona z co niektórych wykładów no ale nic dziwnego bo dla kogoś kto nie miał żadnej styczności z pracą w tym zawodzie to trochę zbyt ogólnie niektóre tematy zostały potraktowane część pominięta... ale pomimo to uważam że bez kursu byłoby mi strasznie ciężko samej wyznaczyć sobie "obszar" wiedzy do ogarnięcia a tak przynajmniej miałam zarys tego co muszę wiedzieć no i przede wszystkim były ćwiczenia z wypełniania dokumentów SAD jeśli się nie ma w pobliżu kogoś kto pokaże i wytłumaczy co i jak to samemu jakoś nie bardzo można sobie dać z tym radę... więc jeśli chodzi o ten kurs to wypełnianie dokumentów SAD tłumaczą i pokazują bardzo dobrze z tych wykładów byłam zadowolona ;)
<<*>><<*>><<*>>
W życiu wielką sztuką jest śmiać się zawsze i wszędzie...
nie żałować tego co było i nie bać się tego co będzie...
Duszka
Administrator
Administrator

Kurs AGENT CELNY Gdańsk

Postprzez niula7 » 15.12.2009 12:06:22

Tak się składa, że ja również trafiłam na kurs organizowany przez Pomorskie Centrum Kształcenia Dorosłych we wrześniu 2009. Podeszłam ambitnie do sprawy i zapisałam się na kurs rozszerzony ( droższy aż o 310 zł) z nadzieją że więcej się nauczę, zrozumiem itd. I co się okazało....? Że te 310 zł wyrzuciłam w błoto!
Pewnie spytacie dlaczego tak uważam. Otóż na początku kursu zostałam poinformowana, że zajęcia na rozszerzonym są, jak sama nazwa mówi rozszerzeniem tematów i zagadnień z kursu podstawowego. Pierwsza część kursu, wspólna dla wszystkich grup była spoko. Podstawy prawa - pan z Uniwersytetu Gdańskiego - młody, ale mówił fajnie i ciekawie. Wspólnotowy Kodeks Celny - pani o inicjałach M.W. - bombowa!!! Świetnie rozeznana w temacie, aktywizowała całą grupę do myślenia i odpowiadania na pytania odnośnie tematu. Ja wychodziłam z jej zajęć bardzo pozytywnie zmotywowana i po prostu zadowolona. Kolejny był pan pracujący w Izbie Celnej - o inicjałach W.H., ktory na początku miał problemy, żeby się wczuć w temat i jakoś logicznie poprowadzić zajęcia. Natomiast z każdą kolejną godziną wykładu coraz lepiej mu szło. Taryfikacja, warunki dostaw i Nomenklatura Scalona z nim były ciekawe. Akcyza też wypadła nie najgorzej w wykonaniu pana D.W. No może poza faktem, że w większości cytował akty prawne - ale chociaż zrobił z nami ćwiczenia z wypełniania dokumentów. Natomiast ogromne rozczarowanie przeżyliśmy, gdy przyszło nam się uczyć wypełniać dokumenty. Zajęcia prowadził sam "DYREKTOR" PCKD - Pan J.K. I o zgrozo - OBY WIĘCEJ TEGO NIE ROBIŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SADy to przecież połowa sukcesu - druga część egzaminu. SEdno pracy agenta. I co???!!! I lipa!!! Pan J.K. generalnie łagodnie mówiąc chyba nie odrobił pracy domowej. Przyszedł na zajęcia nie przygotowany, nie zrobił absolutnie żadnego wstępu odnośnie INSTRUKCJI WYPEŁNIANIA SAD - nawet nie powiedział "z czym to się je" - nic. Tylko rozdał zadania i róbta co chceta. Na pytania, które padały na zajęciach częśto nie znał odpowiedzi, albo odnośnie jednego pola podawał różne - sprzeczne odpowiedzi. Miał problem z wytłumaczeniem pola 15a - nie wiedział co to jest kraj wysyłki i czy wpisujemy kraj przeznaczenia i kiedy. Kiedy nie wiedział ( albo mu się nie chciało) jak ma odpowiedzieć na zadane pytanie padało hasło "wszystko jest w instrukcji" albo "wpiszcie co chcecie". Mogłabym tak pisać i pisać na ten temat. Mnie SADów nauczyła przyjaciółka, która pracuje jako Agent już trochę, i jak zrobiłam u niej zadanie wg tego co mówił Pan J.K. to okazało się że większość była źle.
Wrócę jeszcze do tematu kursu rozszerzonego. Kiedy kończył się kurs podstawowy poszłam zapytać się "pana dyrektora" jakie zajęcia będziemy mieli na rozszerzonym. I co usłyszałam?! " zobaczę, nie wiem kto będzie miał wolne akurat. Ale niech się Pani nie martwi.... zajęcia będą na pewno!!!" Pomyślałam sobie że z nim chyba naprawdę jest coś nie tak. Jak można tak traktować dorosłych ludzi, którzy płacą ciężkie pieniądze za ten kurs. A najgorsze jest to, że te słowa się sprzawdziły. Pierwszy weekend kursu rozszerzonego - przyszła Pani też z Izby Celnej - robiła procedury gospodarcze. W drugi weekend w sobotę jakaś inna pani z Izby robiła dalej gospodarcze - DO ZNUDZENIA - nic nowego same powtórki. Potem przyszedł pan W.H. który wytłumaczył o co chodzi w SADach. Trzeci weekend - sobota znów powtórka z gospodarczych. A w niedzielę, żeby było śmiesznie - dyrektor odwołał zajęcia.

APEL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeśli zamierzacie iść na ten kurs do tej szkoły to darujcie sobie i ni idźcie na rozszerzony - to po pierwsze. A po drugie, najlepiej znajdźcie sobie kogoś kto nauczy WaS robić SADy. Ja miałam to szczęście, że przyjaciółka poświęciła mi masę swojego prywatnego czasu i wkuła mi to wszystko do
głowy.
No i cóż - POWODZENIA przyszli agenci.
niula7
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez clerk » 20.12.2009 21:44:32

Kurs, Kurs, Kurs... Różnych kursów odbyłem juz sporo, mam w końcu te ...sporo... lat..., Na kurs przygotowujący do egzaminu na agenta celnego jednak się nie zdecydowałem. Ba! Nawet takiego kursu nie szukałem ani o takimże nie pomyslałem!!! Kursy i szkolenia to ekstra interes dla organizatorów i oczywiście tych co wykładają. W kwestii prowadzących: są może ze dwie osoby z Ministerstwa Finansów których warto słuchać i NIKT z izb, urzędów, agencji a tym bardziej samouków, praktyków profi itd - przynajmniej ja nie trafiłem na ludzi godnych polecenia z tych obszarów.
Moja rada: tylko samodzielna praca dla tych którzy chca naprawdę zdać. Jeśli potrzebujesz wstępu do wiedzy nt. ceł, to kurs jest dobry - choć zależy kto prowadzi - ale z samym kursem i bez serca oraz mozolnego grzebania w przepisach będa raczej nici z egzaminu. Korzystajcie z Internetu, tutaj naprawde jest wszystko. Samo forumcelne.pl zawiera już teraz więcej wiedzy, niż mieści się w głowie przeciętnego urzędnika... Korzystajcie więc mili z tego co napisane, a jesli jest coś nowego to pytajcie, tutaj jest wiele osób, które WAM pomogą, tak jak pomogli mnie zdać ten egzamin. Jeszcze raz wielkie DZIĘKI Ludzie!!!
clerk
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Duszka » 20.12.2009 22:31:06

clerk masz 100% racji kursy to złoty interes dla organizatorów i kręci się dzięki niewiedzy ludzkiej każdy ma nadzieję że skoro płaci duuużo za naukę to duuuużo jej otrzyma a to tylko złudzenie i marzenie...
ja również ci clerk DZIĘKUJĘ bo takie twoje "wielkie DZIĘKI Ludzie!!!" jest więcej warte niż worek kasy i sprawia że to co tu robimy na forum nabiera mocy i sensu :D oczywiście nie mamy zamiaru osiąść na laurach przed nami jeszcze wieeeeele egzaminów wiele zmian w przepisach i pewnie niejeden nowy zestaw pytań do opracowania i mam nadzieję że dzięki nam poprawi się zdawalność na tych egzaminach...
<<*>><<*>><<*>>
Duszka
Administrator
Administrator

Postprzez arek111 » 22.12.2009 15:40:28

Z obserwacji i wiedzy, którą posiadam w temacie, całkowicie zgadzam się z opinią, że kurs przygotowujący do egzaminu to strata pieniędzy. Tym bardziej, że są to duże pieniądze.
Ostatnio znajomy po tym kursie oblał egzamin 2 razy. Miał pretensje i żal. Stracił pieniądze i czas.
Teraz uczy się na moich opracowaniach i myślę, że korzysta też z forum.
Ma szansę zdać. Większą niż po kursie ...
arek111
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez adam » 17.06.2010 12:39:31

Nawiązując do wypowiedzi Niuli - okazało się, że w marcu 2010 miałem okazję być w Gdańsku dokłądnie na tym samym kursie organizowanym przez PKCD - i mogę potwierdzić wszystko co wyżej - nawet odnośnie konkretnych wykładowców- na całe szczęście mniej kasy wydałem bo na rozszerzony nie było dość osób chętnych- teoria ok w wykonaniu pani M.W. natomiast SADY, kursy walut i inne zagadnienia- to zamierzam się nauczyć sam przy pomocy - jakże cennej - uczestników tego forum. i podejrzewam, że zajęcia praktyczne- propozycja kursu organizowanego przez administratorów forum - to byłby super trafiony pomysł, poczekamy może coś z tego wyjdzie:)
adam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Postprzez WADER_MAX » 10.08.2010 14:01:52

podobnie jak większość z Was mam zamiar udać się na kurs w Gdańsku organizowany w Pomorskim Centrum Kształcenia Dorosłych i mam nadzieję że po kursie będę miał ogólny zarys czego mam się uczyć. Myślałem o tym rozszerzonym ale z tego co czytam to nie ma sensu. Kurs zaczyna się 18 września, czy ktoś jeszcze się pisze ???
WADER_MAX
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez adam » 11.08.2010 07:17:24

wader, dokladnie odpowiadając na twoje pytanie odnośnie polecanych kursów- kurs w tym wypadku na poziomie rozszerzonym nie ma naprawde sensu..ale powiem wiecej..gdyby sie udało zorganizowac kurs przez forum celne... to w ogóle nie polecalbym placenia kolo 1000zl za podstawowy kurs w pkcd.. cena zdecydowanie nie jest adekwatna do oczekiwan ... owszem pewien ogolny zasadniczy rzut na sprawe jest.. natomiast kwestie praktyczne jak przyszlo co do czego to nie za bardzo byly wyjasnione...kurs daje pewne "zasady nauki plywania" ale "praktycznego plywania" czyli wszystkiego (odpowiedzi na pytania oraz wypelniania sadu) i tak ostatecznie nauczyc musisz sie tak naprawde sam.. stad jezeli tak czy siak nauka samouka czeka - to moze zrobic cos lepszego i tanszego i potem samemu zglebiac?? tak tylko glosno mysle bo poza tym kursem nie mam innego doswiadczenia..:)a slyszalem wstepnie ze jesli kurs na forum dojdzie do skutku to bedzie znacznie tanszy w porownaniu a przypuszczam - dużo lepszy
adam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Postprzez WADER_MAX » 11.08.2010 08:35:48

też czytałem o tym kursie na forum i też się na niego piszę. Ale jadąc na ten kurs dobrze by było mieć już jakieś zaplecze wiedzy. Liczę się z tym , że po kursie czeka mnie jeszcze dużo nauki ale mi się nie spieszy daję sobie na to rok. Na razie czytam ustawy i przepisy i widzę "ciemność". Przerażenie mnie ogarnia ile tego jest. Trzeba to wykuć na blachę czy po prostu zrozumieć i odpowiadać na pytania własnymi słowami?? :?
WADER_MAX
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez monii115 » 11.08.2010 14:08:55

WADER_MAX najważniejsze to wszystko zrozumieć, nie sądzę aby udało ci się wykuć to wszystko na blachę, nie widzę też sensu uczyć się tego na pamięć zważywszy że przepisy się zmieniają :D ucz się tak żeby wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi zwłaszcza procedury i warunki dostaw

Pozdrawiam
monii115
Żyć powoli, na tym polega tajemnica szczęścia.
monii115
Moderator
Moderator

Postprzez karassus » 13.08.2010 12:48:15

Ja nigdy nie mialam doczynienia z odprawami celnymi i moje pojęcie było znikome. Postanowiłam pójść na kurs. Kurs składal się z 2 części:
TEORETYCZNEj - która była nudna, gdyż prowadząca czytała pytania i kazała nam pisać odpowiedzi na pytania do zeszytu, po czym pod koniec zajęć i tak dosta;lismy wszystkie pytania opracowane. Kobieta w ogóle nigdy nie miała żadnego pojęcia o sprawach celnych (np. twierdziła, że skład podatkowy to to samo co skład celny :/). A jak mieliśmy do niej pytania - to powiedziała, abyśmy się zwrócili do osoby prowadzącej praktykę, która jest agentem celnym i na codzień pracuje w UC :shock:
Także byliśmy trochę w szoku.

Co do częsci teoretycznej, to spokojnie można na forum więcej się dowiedzieć, aniżeli na kursie sie dowiedziałam.

Druga część zajęc - to była praktyka, prowadzona przez osobę mająca na codzień z tym styczność. To były ciekawe zajęcia, gdyż zostało wproqwadzone trochę definicji pojęć, które dla nas były dotychczas czarną magią.

Jeśli chodzi o wypełnianie dokumentów - jeśli masz dobrą pamięc i umiesz liczyć, to z pewnością możesz sam nauczyć się wypelniać dokumenty celne, razem z pomocą forumowiczów.

Także co do kursu - można się czegoś nauczyć, ale też i można dużo wyczytać z forum i zdać egzamin bez robienia kursu na agenta celnego - jako dowód tego: Marta zdała egzamin bez uczęszczania na kurs :)
karassus
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez denim222 » 21.08.2010 21:45:36

WADER_MAX napisał(a):podobnie jak większość z Was mam zamiar udać się na kurs w Gdańsku organizowany w Pomorskim Centrum Kształcenia Dorosłych i mam nadzieję że po kursie będę miał ogólny zarys czego mam się uczyć. Myślałem o tym rozszerzonym ale z tego co czytam to nie ma sensu. Kurs zaczyna się 18 września, czy ktoś jeszcze się pisze ???

Ja jeszcze do chwili temu miałam zamiar się zapisać na ten kurs, ale z tego co widzę, co inni piszą to się nie opłaca.. szczerze to nie wiem czy iść na ten kurs, czy samemu podejść do tej sprawy, tylko od czego zacząć ? :(
denim222
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez denim222 » 21.08.2010 21:50:06

karassus napisał(a):(...) Marta zdała egzamin bez uczęszczania na kurs :)

w takim razie chciałabym poznać sekret tego jak się nauczyć tego wszystkiego, skąd wziąśc wszystkie materiały i od czego zacząć. pomoże ktoś ? ;)
denim222
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Duszka » 21.08.2010 22:10:54

denim222 wszystko znajdziesz na forum począwszy od materiałów aż po pomoc w nauce... poczytaj troszkę działy z pogrupowanymi tematami a porady od czego zacząć znajdziesz między innymi TUTAJ i TUTAJ w razie co po prostu pytaj ;)
<<*>><<*>><<*>>
Duszka
Administrator
Administrator

Postprzez denim222 » 22.08.2010 11:53:04

Ok, dziekuje. ;)
denim222
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Marta » 23.08.2010 09:26:44

Po pierwsze karassus, nie znikaj nam na tak długo - ja byłam na wakacjach prawie 2 tygodnie i już w połowe pierwszego myślałam 'CO NA FORUM'.

Po drugie denim222, naprawde można zdać za pierwszym razem egzamin bez kursu, i całą wiedzę do tego potrzebną znalazłam na tym forum ... ponadto nie miałam zupełnie styczności wcześniej z prawem celnym i wogole z pracą Agenta Celnego.
Na tym forum jest dużo osób, które z pewnością Ci pomogą - wystarczy wymienić monii115, Duszkę, Adama, Gattitkę, Adraiana i wielu innych, którzy mnie bardzo pomogi w osiągnięciu celu. Ja również służę pomocą, na miarę swoich możliwości :D
... Marzenia są nie po to by je mieć, lecz po to by je realizować ...
Marta
Moderator
Moderator

Postprzez Izulcia » 24.08.2010 14:23:34

Każdy z Was ma pewnie wiele racji: i osoby, które piszą, że nie warto chodzić na żaden kurs, jak i te, które piszą, że kursy są przydatne. Ja właśnie zapisałam się na organizowany przez PCKD. Chociaż dobrze wiem, że nikt za mnie się teorii nie nauczy mam nadzieję, że po takim kursie będę miała chociaż zarys tego co mam się nauczyć i czego mogę spodziewać na egzaminie. Nie wątpię, że na forum dowiem się też wielu ciekawych rzeczy jednak co kurs to kurs: zmusza to obecności i myślenia podczas zajęć :) , a mnie motywacji właśnie potrzeba :D. Jeśli ktoś z Was studiował zaocznie to dobrze wie, że na weekendowych zjazdach człowiek nie wiele się dowie, ale to co usłyszy podczas obecności na zajęciach zostanie w pamięci :)
P.S. Czy wybiera się ktoś na wrześniowy kurs organizowany przez PCKD w Warszawie?
Izulcia
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez denim222 » 24.08.2010 15:20:09

ja sie zastanawiam czy nie isc na ten we wrzesniu rozniec ogranizowany przez pckd
denim222
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Marta » 24.08.2010 16:24:14

Co do kursu - opinie sa podzielone - warto i niewarto ... ale decyzje o pojsciu na kurs kazdy podjac musi sam.

Każdy z nas ma inny system nauki - jedni nie moga sie zmobilizować do nauki samodzielniej, bo zawsze coś im 'przeszkadza' i np. wolą szkolny czy kursowy sytem nauczania, innym system nauki samodzielnej wystarczy.
Napewno łatwiej jest uczyć sie z kimś, lub pod kogoś czujnym okiem, ale trzeba też pamietac, aby tę wiedze samodzielnie weryfikowac.

Ja pewnie chciałabym iść na taki kurs, gdybym miała wolną kasę, ale wolałam ją przeznaczyć na potrzeby swojej rodziny - i postanowiłam sie nauczyć sama :wink:
... Marzenia są nie po to by je mieć, lecz po to by je realizować ...
Marta
Moderator
Moderator

Postprzez kasiorek » 13.09.2011 12:17:05

Witam,

Niestety też mialam okazję uczestniczyć w kursie organizownym przez PCKD i w 100 % podpisuje sie pod tymi wszystkimi negatywnymi opiniami. Oczywiście wykluczając zajęcia z P. Magdą :)

pozdrawiam serdecznie,

Ps. Adam chyba byliśmy razem na tym kursie :)
kasiorek
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez justyna_22 » 13.09.2011 15:56:22

teraz jest organizowany kurs walutowo złotowy w Zakładzie Doskonalenia w Rzeszowie, właśnie się wybieram. jeżeli jest ktoś chętny to zapraszam bo jest mało uczestników i nie wiadomo czy się odbędzie. a przyda się to w przyszłej pracy, gdyż chyba w każdej Agencji jest również kantor
justyna_22
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez justyna_22 » 13.09.2011 15:59:54

[quote="justyna_22"]teraz jest organizowany kurs walutowo złotowy w Zakładzie Doskonalenia w Rzeszowie, właśnie się wybieram. jeżeli jest ktoś chętny to zapraszam bo jest mało uczestników i nie wiadomo czy się odbędzie. a przyda się to w przyszłej pracy, gdyż chyba w każdej Agencji jest również kantor

zaczyna się 18 września (zapomniałam dodać)
justyna_22
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez agentka83 » 14.09.2011 06:39:42

Ja brałam udział na kursie w Gdańsku (2007), prowadzony był bodaj że przez p. Andrzeja Wąsika (nie pamiętam nazwy firmy).

Przed kursem nie miałam kontaktu z prawem celnym. Pierwsze kilka zajęć to był szok, zastanawiałam się, o czym wykładowcy do mnie mówią.
Kurs był trudny. spotkałam się wtedy zarówno z osobami bardzo kompetentnymi (panTERA) jak i z ludźmi, którzy trafili na posadę nauczyciela chyba bardziej z przypadku (brak umiejętności nauczania+braki w wiedzy, tak było w przypadku pani prowadzącej zajęcia z zakresu akcyzy).
Mimo wszystko, nie żałuję że poszła. Nabyłam ogólnej wiedzy, nauczyłam się jak znaleźć potrzebną informację i na ile szczegółów trzeba zwrócić uwagę.

Kurs wg mnie nie przygotowywał do zdania egzaminu (za mało godzin, zbyt okrojony program itp.) ale był dla mnie dobrym wstępem, do dalszej nauki.

Gorąco polecam
Monika
agentka83
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Kornel » 08.07.2013 14:42:30

Cześć,

W tym roku chcę podejść do kursu na agenta celnego. Obecnie pracuję jako spedytor lotniczy więc mam jako taki kontakt z zawodem (widzę jak wypełniają sady i mam kontakt z UC). Nie chce iść na kurs bo z tego co piszecie to trochę wywalanie pieniędzy w błoto.
Czy są jakieś dobre książki do nauki przed egzaminem ?
Kornel
Forumowicż

Powrót do Przyszły Agent Celny